WHAT IF infograafik – augusti kinnisvaraturu ülevaade

11. september 2023

Vaatame turgu!

Tehinguaktiivsus on vaatamata suvisele puhkuste perioodile tugev ning stabiilne nii Tallinnas kui lähivaldades ja sarnasel tasemel aastataguse ajaga.

Varasem tehingute arvu ja hindade  volatiilsus on rahunenud ning viimased kuud toonud turule teatava kindluse ja selguse otsuste ja plaanide tegemiseks. Hinnad Tallinas on stabiliseerunud 3000 EUR/m2 piiril ning lähenevad samale tasemele ka suurema tehinguaktiivsusega lähivaldades.

Tehingud ja kinnisvarahinnad Tallinnas

– Tehingute arv on suvekuudel ootuspäraselt veidi madalam, kuid võrreldes aasta I kvartaliga selgelt aktiivsem. Turuosaliste enesekindlus ja ostujõud on taastumas ja turg toimib stabiilselt. 

– Tehingute struktuur on viimastel kuudel samuti stabiliseerunud. Mikrokorterite ruutmeetri hinnatase läheneb taas maikuu rekordile, mis näitab ka investorite enesekindluse selget taastumist võrreldes aasta esimese kvartaliga. Sügise algus on andnud tavapärase tõuke ka üürihindade kasvule, mis ka varasemast suuremate laenumaksete korral taastab investorite usu üüritootluse kasvu. Püsivalt kõige suurema ruutmeetri hinnaga toimuvad tehingud 4- ja enamatoaliste korteritega, mis näitab tugevat nõudlust kvaliteetsete perekorterite järele.

– Tehingute hinnad on stabiliseerunud

Kinnisvara hindade stabiliseerumine ja järsu intressitõusu lõppemine, kuid palgataseme jätkuv kasv tõutab kinnisvara kättesaadavuse suurenemist. Tulevikku vaatavalt mõjub see hästi ka tehinguaktiivsuse üldisele taastumisele ja turuosaliste kindluse kasvule.  See omakorda annab tõuke kinnisvara hindade edasiseks jätkusuutlikuks kasvuks. Ostuotsust kaalutletakse aina põhjalikumalt.  Ilmselt seetõttu on ka hindade kasv võrreldes viimaste aastatega ühtlasem ja rahulikuma tempoga.

kinnisvara
kinnisvara

Tehingud ja kinnisvarahinnad lähivaldades

– Sarnaselt Tallinnaga toimus suvekuudel tehingute arvu kerge aeglustumine, kuid ületas märgatavalt esimese poolaasta tehingute keskmist aktiivsust. Ruutmeetri hindade volatiilsus on ka lähivaldades vähenenud ning näha on stabiilsemat hindade külgsuunas liikumist.

Lähivaldade hinnaliidrina jätkab Rae vald, kus viimased 5 kuud on toimunud ühtlane tehinguhindade kasv. See näitab, et Tallinnaga vahetult seotud lähipiirkonnas on nõudlus tugev ning saavutanud Tallinnaga võrdväärse 3000 EUR/m2 hinnataseme. Koos Tallinnaga kasvavad Harjumaal tervikuna hinnad kõigis hea avaliku taristuga valdades, kuhu soovitakse kolida tänu kvaliteetsele elukeskkonnale ja atraktiivsetele uutele arendusprojektidele, kus on tugev fookus suure nõudlusega kvaliteetsetel perekorteritel.

– Ka lähivaldade puhul on oluline vaadata tehingute struktuuri – aktiivsemates valdades tehakse pool kuni kolmveerand tehingutest kolme- ja neljatoaliste korteritega.

Lähivalda kolides on ootus kolida suuremasse perekorterisse, mistõttu on tehingute arv Tallinnaga võrreldes palju madalam ühe- kuni kahetoaliste segmendis.

kinnisvara
kinnisvara
kinnisvara

Vaata ka WHAT IF jaanuari, märtsi, aprilli, mai ning juuni turuanalüüse!

Andmed: Maa-amet