WHAT IF infograafik – aprillikuu kinnisvarahinnad Tallinnas ja lähivaldades

8. mai 2023

Vaatame turgu!

Aprillis toimus Tallinnas mõningane tehingute arvu langus, kuid lähivaldades tehinguaktiivsus jätkuvalt kasvab. Tervikuna on Harjumaa kinnisvaraturg tugev ning stabiilne. Hinnad liiguvad külgsuunas ning suurt hinnasula turult ei peegeldu.

Tehingud ja kinnisvarahinnad Tallinnas

– Tehingute arvu kiire kasv veidi taandus, kuid ületab selgelt I kvartali keskmist. See näitab turu stabiilsust ja elujõudu.

– Tehingute struktuuris ei ole kuuga suuri muutusi toimunud. Ainsana suurenes tehingute arv ning tehingute keskmine hind nelja- ja enamatoaliste korterite segmendis.

Näeme püsivat tugevat nõudlust kallimate perekorterite järele, mille kliendid on vähem mõjutatud intresside tõusust. Kuna ehituse jt sisendhindade kasv ei ole raugemas, liigutakse ostuotsustega ikkagi edasi. 

– Tehingute hind liigub külgsuunas.

Kallimate laenude keskkonnas püsib nõudlus endiselt tugev kõikides segmentides. Hinnad liiguvad äraootavalt juba mitmendat kuud külgsuunas ilma järskude muutusteta. See näitab turu elujõudu ning lisab võimalust, et uue intressikeskkonnaga kohanedes ja inflatsiooni kasvu raugedes hakkavad teisel poolaastal ka turuhinnad taas üles liikuma. Palgakasv on endiselt tugev ja ostujõud liigub tasapisi hinnakasvule järele.

kinnisvarahinnad tallinnas

kinnisvarahinnad tallinnas

 

Tehingud ja kinnisvarahinnad lähivaldades

– Kui Tallinnas toimus aprillis tehinguaktiivsuse rahunemine, siis lähivaldade tehingute maht on endiselt tõusuteel.

Märtsis jagunes tehingute maht üsna võrdselt erinevate valdade vahel. Aprillis toimus märgatav tehingute arvu kasv Rae ja Harku vallas. Näeme, et Tallinna elamispindade kallinemine annab esimesena hoogu Tallinnaga kõige vahetumalt seotud hea avaliku taristuga valdadele, kus elamispindade järele on nõudlus tugev.

– Oluline muutus lähivaldades on keskmise tehinguhinna langus võrreldes eelmise aasta lõpuga. See näitab väiksema lõpphinnaga korteri ostja suuremat hinnatundlikkust ning ka sealsete müüjate suuremat paindlikkust: tehinguni jõudmiseks ollakse valmis hindu rohkem korrigeerima.

kinnisvarahinnad tallinnas

kinnisvarahinnad tallinnas

kinnisvarahinnad tallinnas

Vaata ka WHAT IF jaanuari ning märtsi turuanalüüse!

Andmed: Maa-amet