WHAT IF infograafik – maikuu kinnisvarahinnad Tallinnas ja lähivaldades

7. juuni 2023

Vaatame turgu!

Tehinguaktiivsus kasvas mais nii Tallinnas kui lähivaldades enam kui kolmandiku võrra. See on märkimisväärne kasv võrreldes aprilliga!

Viimase paari kuu jooksul on Harjumaa kinnisvaraturg jõuliselt hoo üles saanud ning tehingute arv tagasi eelmise aasta kõige aktiivsema kuu, juuni tasemel. Hinnad liiguvad samuti jõudsalt üles, mis näitab, et inimeste enesekindlus ja ostujõud on taastumas.

Tehingud ja kinnisvarahinnad Tallinnas

– Tehingute arvu kasv jätkus ning kiirenes, ületades aprilli tehinguaktiivsust ca 35%. See näitab, et turuosaliste enesekindlus ja ostujõud on taastunud ja jõudnud eelmise aasta tipptasemele.

– Tehingute struktuuris on jätkuvalt kasvamas nelja- ja enamatoaliste korterite segment. Ruutmeetri hinnatasemelt on taas esikohal mikrokorterid, mille tehingute arv on samuti teinud järsu hüppe ülespoole.

See kinnitab eelmiste kuude põhjal tehtud hinnangut, et nõudlus kallimate perekorterite järele püsib tugev, sest kõrgema lõpphinnaga suuremate korterite kliendid on vähem hinnatundlikud ning vähem mõjutatud intresside tõusust. Ehituse jt sisendhindade kasv ei ole endiselt raugemas ning ostuotsustega lihtsalt liigutakse edasi. Samuti on taas aktiveerunud mikrokorterite ostja, kes näeb, et sõltumata kasvanud laenumaksetest on korter investeeringuna pikaajaliselt tasuv ning aina suurenev korterite nõudlus üüriturul mõjub tulevikus positiivselt ka üürihinnale.

– Tehingute hind on pööranud selgelt kasvule.

Kallimate laenudega on inimesed harjumas ning igas suuruses korterite nõudlus kasvukursil. See toob kaasa ka ruutmeetri hinna kasvu, mis on nüüd Tallinnas ületanud 3000 EUR/m2 piiri. Oluline on jälgida, kas antud trend püsib ka järgnevatel kuudel või on tegu soojade ilmade saabumisega kaasnenud loomuliku turuaktiivsuse kasvuga.

kinnisvarahinnad tallinnas
kinnisvarahinnad tallinnas

Tehingud ja kinnisvarahinnad lähivaldades

– Kui eelnevatel kuudel liikusid Tallinn ja lähivallad eri suundades, siis mais pigem sünkroonis. Lähivaldades kasvas võrreldes aprilliga sarnaselt Tallinnaga tehinguaktiivsus järsult ca 40. Samuti pöörasid tugevalt tõusule ka ruutmeetri hinnad.

Jätkuvalt hoiab lähivaldade hinnaliidri kohta Harku vald. Tugevalt on taastunud ka Viimsi, kus tänu mitmete uusarenduste aktiivsesse müüki jõudmisele on ka keskmine hinnatase hakanud tõusma. Samuti on tehingute hinnatasemed taastunud Saku vallas, kus aasta I kvartalis oli selge madalseis. Koos Tallinnaga kasvavad Harjumaal tervikuna hinnad kõigis hea avaliku taristuga valdades, kuhu soovitakse kolida tänu kvaliteetsele elukeskkonnale. 

– Ka lähivaldade puhul on oluline vaadata tehingute struktuuri – aktiivsemates valdades tehakse pool kuni kolmveerand tehingutest kolme- ja neljatoaliste korteritega.

See näitab, et lähivalda kolides on ootus kolida suuremasse perekorterisse, mistõttu on tehingute arv Tallinnaga võrreldes palju madalam ühe- kuni kahetoaliste segmendis.

kinnisvarahinnad tallinnas
kinnisvarahinnad tallinnas
kinnisvarahinnad tallinnas

Vaata ka WHAT IF jaanuari, märtsi ning aprilli turuanalüüse!

Andmed: Maa-amet