WHAT IF infograafik – korteritehingud ja kinnisvarahinnad Tallinnas

14. veebruar 2023

Vaatame andmeid!

Sissevaade korteriturule – viimase 12 kuu korteritehingud korterite suuruste kaupa ja kinnisvarahinnad Tallinnas. Jaanuaris langes nii tehingute arv kui ruutmeetri hind. Võrreldes 2022 IV kvartali keskmisega on tehingute arv 2023 jaanuaris langenud ca 38% ning keskmine ruutmeetrihind ca 7,3%. Kuigi langus näib järsk, on hinnatase endiselt võrreldav 2022. aasta aprill-mai keskmistega ning võrreldes 2022. aasta jaanuariga on tänased hinnad kõrgemad ca 8,7%.

Selgema trendi hindamiseks tasub muutust tehingute arvus vaadata uuesti koos veebruari andmetega, kuna tavaliselt on aasta algus võrreldes viimase kvartaliga turul rahulikum.

kinnisvarahinnad tallinnas kinnisvaratehingud tallinnas

 

Tähelepanekuid:

  • Peale ootuspärast aastalõpu hinnatõusu detsembris on võrreldes novembriga kõigi toalisuste ruutmeetrihind langenud
  • Väikeinvestorid müüvad negatiivse tootlusega mikrokortereid: kasvava tehingute arvu juures on keskmine hind langenud juba alla 2400 eur/m2. Langus mikrokorterite ruutmeetrihindades on püsinud juba neli kuud ja kiirenes veereva lumepallina jaanuaris.
  • Nelja- ja enamatoalised korterid hoidsid jaanuaris hinnataset üle 3000 eur/m2, mis näitab püsivat nõudlust suuremate ning kõrgema lõpphinnaga perekorterite järele
  • Kesklinna ja Põhja-Tallinna korterite ruutmeetrihind kukkus võrreldes teiste linnaosadega ligi 10% enam

WHAT IF nõuanne:

Uusarenduste puhul ei ole hinnalangust veel eriti märgata. Järjest suuremat rolli mängib aga uue toote kvaliteet, lisaväärtused ja terviklikult kavandatud elukeskkond. Langeval turul hakkavad esimeses järjekorras väärtust kaotama vähem läbi mõeldud üksikud hooned, kus tervikule on vähem rõhku pandud. Uusi hooneid kavandades tasub üle vaadata korterite täpsed suurused ja jaotus, et pakkuda turuaktiivsuse taastudes valitud kliendisegmendile kõige õigemaid tooteid. Samal ajal on aga järelturu korterite hinnalangus juba selgelt kohal. Järjest suurem mõju korteri hinnale on hoone energiatõhususel ja küttelahendustel. Suurte kõrvalkuludega ja rekonstrueerimata vanemate hoonete puhul on hinna korrektsioon tuntavalt suurem kui kvaliteetselt korda tehtud hoonetes, kus on vahetatud nii tehnosüsteemid kui soojustatud fassaadid.

Andmed: Maa-amet