WHAT IF infograafik – veebruari korteritehingud ja kinnisvarahinnad Tallinnas ja lähivaldades

8. märts 2024

2023 lõpus kergitas aktiivne uusarenduste üleandmine Tallinnas tehingute arvu ja keskmist tehinguhinda 5%. Jaanuaris langesid mõlemad numbrid. Veebruari andmed näitavad, et jaanuari madalam aktiivsus jääb püsima. Samuti on stabiliseerunud korterite keskmine hinnatase. Sarnaseid sissevaateid jagasid eksperdid ka veebruaris toimunud Äripäeva kinnisvarakonverentsil, kus jäid kõlama mõtted:

  • ⁠Kinnisvaratehingute struktuur on muutunud – varasema 1/3 asemel moodustavad uusarendused nüüd tehingutest ca 10%
  • See näitab, et peale eelmise aasta lõpu suuremat asjaõigustehingute lainet tuleb nüüd arvestada viitega ja tehingutesse jõuab oluliselt vähem objekte

Aina olulisem on positsioneerida end turul läbimõeldud ja täpselt hinnastatud toodetega. Ostjad kaaluvad otsuseid pikemalt ning analüüsivad lisaväärtusi, ümbritseva elukeskkonna kvaliteeti ja energiatõhususe näitajaid põhjalikumalt – edu tagab õige product-market fit piirkonnas. Eksimused toote või hinna kujundamisel võivad kaasa tuua oluliselt pikemad müügiperioodid või surve hinnas alla tulla. Samal ajal ei näita ehitushinnad enam olulist langust, pigem stabiilset tõusu olukorras, kus töötajate palgad ning tootmise sisendhinnad endiselt jätkavad kasvamist.

Kuna suureneb järelturu tehingute osakaal ja ka konkurents müüjate vahel, siis ka järelturul on järjest kriitilisema tähtsusega detailid: korras dokumentatsioon, kasutusloa olemasolu, kõrgem energiatõhusus, madalad üldkulud, atraktiivne ümbruskond. Renoveerimata hoonete puhul on oluline, et on olemas selge tegevuskava ja finantsplaan hoone lähiajal rekonstrueerimiseks ning tugev ja toimiv ühistu.

Korteritehingud ja kinnisvarahinnad Tallinnas

kinnisvarahinnad tallinnas
kinnisvarahinnad tallinnas

Korteritehingud ja kinnisvarahinnad Tallinna lähivaldades

kinnisvarahinnad tallinnas
kinnisvarahinnad tallinnas
kinnisvarahinnad tallinnas

Vaata ka WHAT IF varasemaid turuanalüüse!

Andmed: Maa-amet