Marienholmi poolsaar

Visuaal _
3+1 arhitektid

Unikaalne paik kogu Läänemere regioonis

Koostöös Scandium Kinnisvara, Everaus Kinnisvara ning 3+1 arhitektidega avanes What If tiimil võimalus kaasa lüüa Marienholmi poolsaare taaselustamise visiooni koostamisel. Marienholmi kitsa merele avatud poolsaare unikaalsus annab võimaluse luua üheaegselt asukoha ajatuid ja kohaspetsiifilisi kvaliteete, kuid kõnetades samal ajal ka palju maailmas reisinud uute meeleliste kogemuste järele janunevaid külalisi.

Skoop

Arendatava ala suurus kokku on ligi 8 hektarit koos ca 1,5 km pikkuse hommiku-ja õhtukaldal kulgeva avaliku promenaadiga, mis lookleb mööda poolsaarele kavandatud spa-hotellist, restoranidest, kultuuri tornist, sadamahoonest, merevilladest ning kortermajadest.

Karakter

Oma merele avatuses on poolsaarele rajatav keskkond igast suunast vaadeldav ning suure mõjuga kogu Haapsalu siluetile. Uue elukeskkonna rajamisel on oluline poolsaare merekultuuri taaselustamine. Eesmärk on luua siia randumisvõimalused erineva süvisega alustele. Saare tipus olev sadamakai on Haapsalu suurima sügavusega veetee, mille korrastamisel saame meelitada siia külalisi üle kogu Läänemere regiooni. Haapsalu lahe laguunil on suur potentsiaal muutuda Läänemere Veneetsiaks – Marienholm muutub kohaliku merekultuuri epitsentriks.

Poolsaarele uue keskkonna loomisel on oluliseks kontseptsiooniks koha omapärast lähtuv kogemuste autentsus. Marienholmil on eesmärk soodustada aeglast, eesmärgipärast tarbimiskultuuri, mis vastanduks massiturismile ja mõõdutundetule tarbimisele. Poolsaare identiteet kasvab ajas läbi kohaliku loomingu – kunsti, disaini, muusika jt kultuuriürituste kaudu. Fookuses on aeglane ja mõtisklev elustiil – hetkes olemine, emotsiooni vahetu ja sügavuti kogemine.

Väljakutsed

Asukoha unikaalsest positsioonist lähtudes oli suur väljakutse luua võimalikult omapärane ja terviklik keskkond, mis aitaks poolsaare karakterit täiendavalt võimendada ning samas arvestaks kõigi poolsaare kasutajagruppidega. Tänu väga mitmekesisele eri kompetentsidega tiimile oli võimalik selline väljakutse edukalt ellu viia.

Eraldi väljakutse on elukeskkonna disainimisel privaatsuse tagamine olukorras, kus kogu poolsaar on avalikult ligipääsetav ning kõrghooajal toimub aktiivne inimeste liikumine igas suunas. Arhitektuurne lahendus on kavandatud selliselt, et tõusuvee eest kaitseks “jalgadele” tõstetud hooned on täiendavalt turvatud tehislike haljastusega kaetud düünidega, mis aitavad luua poolprivaatset ruumi elanikele.