WHAT IF infograafik – novembri kinnisvarahinnad Tallinnas ja lähivaldades

8. detsember 2023

Vaatame turgu!

Värsked novembri andmed peegeldavad jätkuvalt trendi, et turg on stabiilne ja olukord prognoositav. Viimased 5 kuud on Tallinnas ja lähivaldades tehingute arv olnud ilma järskude tõusude ja langusteta. See näitab, et turuosalised on 4% Euriboriga harjunud. Pigem annavad viimase nädala uudised võimalikust intresside langusest kevadel juba tunda. Euribor alla 4% on juba õrn langustrend. Ja annab julgust pikaajaliste plaanide tegemiseks.  

Endiselt on aga varasemast madalamale nivoole pidama jäänud uusarenduste korterite tehingute arv. Ja saame ainult korrutada jätkuvat väljakutset tulla turule väga hästi läbimõeldud toodetega. Tänasel turul kaalutakse otsuseid pikemalt ja analüüsitakse ka lisaväärtusi ja energiatõhususe näitajaid põhjalikumalt – määravaks on õige product-market fit antud piirkonnas. Eksimused toote kujundamisel võivad tähendada oluliselt pikemaid müügiperioode või survet hinnas alla tulla.

Tehingud ja kinnisvarahinnad Tallinnas

– Viimase 5 kuu tehingute arv on stabiliseerunud aasta I poole keskmise taseme juures, kuid on varasemast vähem volatiilne. Stabiilsus loob kindlust kõigile osapooltele. On aega otsused rahulikult läbi mõelda, kartmata aktiivset ülepakkumist. Samas pole mõtet ka pikalt venitada, kuna puudub surve hindade alandamiseks edasivaatavalt, sõltumata vahepealsetest jõuluaegsetest kampaaniatest, mis aitavad aktiivsel ostjal saada keskmisest magusamaid diile.

– Tehingute struktuur on viimastel kuudel samuti stabiliseerunud. Tehinguid tehakse stabiilselt igas suuruses korteritega.

– Tehingute hinnad püsivad stabiilselt 3000 EUR/m2 piirimail juba viimased 6 kuud. 4+ -toalised korterid on taastanud oma liidrirolli jõudes ligi 3300 EUR/m2 piirini. Kõikide teiste toalisuste hinnatase on pigem veelgi ühtlustunud ja koondunud kokku 3000 EUR/m2 tsooni. See trend näitab, et kõige kallimad, keskmisest suuremad korterid on täna tooted, mis oma lõpphinnast sõltumata on oma ostja segmendis unikaalsuse tõttu nõutumad ning hoiavad hinda paremini, suutes seda isegi kasvatada.

kinnisvarahinnad tallinnas

Tehingud ja kinnisvarahinnad lähivaldades

– Sarnaselt Tallinnaga on ka lähivaldades m2 hindade volatiilsus vähenenud ning viimase 6 kuu jooksul näha stabiilset hindade külgsuunas liikumist võrreldes oluliselt volatiilsema ajaga 2023 I kvartalis. See aitab turuosalistel lihtsamini oma tehinguid prognoosida. Positiivne on aga viimased 6 kuud kestnud ühtlase tehinguaktiivsuse languse pööramine tagasi tõusuteele. See annab märku, et tehingute aktiivsuse põhi võib olla saavutatud ja saab langustrendi suundunud Euribori kontekstis veelgi taastuda.

– Lähivaldade hinnaliidriks on tõusnud Viimsi vald, kuid suurimat tõusu on näidanud Keila, kus on palju uusi terviklikke kortermajade arendusi. Kvaliteetne terviklik linnakeskkond, atraktiivsed rohealad ning kiiremaks ehitatud rongiühendus Tallinnaga tõstavad jätkuvalt Keila atraktiivsust ning see väljendub ka kinnisvara tehingute hinnastatistikas. Keila tehingute arvus on ka selgelt suurem 1-3 toaliste tehingute arvu osakaal võrreldes teiste lähivaldadega, kus domineerivad 3- ja enamatoalised ühikud. See näitab, et piirkond on atraktiivne linnaline keskkond, kus on nõudlust mitmekesisemat tüüpi ühikute järele ja piirkond on atraktiivne erinevatele sihtrühmadele.

kinnisvarahinnad tallinnas
kinnisvarahinnad tallinnas
kinnisvarahinnad tallinnas

Vaata ka WHAT IF varasemaid turuanalüüse!

Andmed: Maa-amet