Ehituseelarve: kuidas ehitusprojekti võimalikult täpselt ja optimaalselt eelarvestada?

16. mai 2023

 

Ehituskulude täpsel juhtimisel on arendusprojekti edukal elluviimisel võtmeroll. Kas ehitusprojekt suudab üle lati hüpata või jääb lati alla sobivamat aega ootama? Kuna summad on suured, võib vaid paariprotsendine ebatäpsus viia vale ootuse ja otsuseni.

Ehituses on olnud tavaline, et projektid lähevad esialgsest hinnangust kallimaks. Kuidas aitavad uued tehnoloogiad (AI ja BIM) ja automatiseerimine seda probleemi lahendada?

Ehitushinnad on pidevas muutuses 

Olenemata arendusprojekti suurusest ja iseloomust on eduka projekti aluseks vajalik täpne lähteülesanne ja pidevalt täienevad hinnaandmed.

Kinnisvaraprojektide arendamine on alati olnud kõrge riskitasemega. Kuid täna on muutuvaid tegureid eriti palju: klientide üha suuremad nõudmised ja vajadused, tehnoloogilised uuendused, uued osapooled turul, tarneraskused, endiselt kiire kasvuga materjalide sisendhinnad, kasvav pädevate töötajate nappus, tõusvad intressikulud, ESG nõuded.

Kiired muutused toimuvad ka üksiku arendusprojekti ajal. Ja see nõuab ka eelarvestamise kui funktsiooni ümber mõtlemist. Enam ei piisa ühe korra minevikus paika pandud andmetest ja  finantsplaani jälgimisest. Et saada projekt valmis seatud eelarvega ja õigeks ajaks, on vaja, et eelarve koos pidevalt uuendatud andemetega liiguks projektiga intensiivselt selle erinevates etappides kaasa.

Kuidas aitab AI täpsemini ja kulutõhusamalt eelarvestada?

Tehisintellekti võimekus lubab töödelda varasemate projektide andmeid, kaaluda kõiki tegureid ja koostada keerulisi võrrandeid, et maksumuse hinnangud saaks võimalikult täpsed. Samuti saab AI anda varasematele projektidele põhinedes sisendi, kust saaks projekti üldkulusid vähendada.

Eelarvestamises aitab AI ennustada võimalikku kulude ületamist ja muid riske. Nii saab vältida stsenaariume, mis halvemal juhul võivad projekti isegi peatada.

Kuidas aitab BIM  eelarvestada?

Ka BIM-süsteemide ehk mudeldamise kasutusele võtmine on võimaldanud teatud asjade (näiteks konstruktsioonide kulude) täpse hinnastamise arvutamist juba varases faasis.

Mudeldamine aitab teha põhimõttelisi otsuseid. Kui ka enamik materjale pole veel kindlaks määratud, saab komponente kirjeldavate omaduste abil selle teabe ikkagi integreerida hoone andmemudelisse.

Ja kui näiteks majandusolude tõttu ületavad kulud planeeritud eelarvet, on hinnatõusust hoolimata mitmeid viise, kuidas kulusid kokku hoida. Eelarvestaja saab elemente vastavalt soovile filtreerida, korrastada ja liigitada. Võtta välja kulud näiteks korruste, ruumide või komponentide kaupa. Võrrelda alternatiive materjalide, omaduste või kulude järgi. Sellised analüüsid näitavad, millised komponendid suurendavad eriti projekti kulusid või kus alternatiivsed materjalid annaksid märkimisväärse kokkuhoiu.

Kuidas olla kursis  ajakohaste ehitushindadega?  

Anname Spaces portaalis kord kvartalis ülevaate reaalsetel pakkumistel põhinevatest kuludest hoonetüüpide järgi.

Samuti pakume infograafikale lisaks kommentaare ja sissevaateid turumuutuste põhjustesse ja märkimisväärsetesse kulustruktuuri muutustesse.

 

 

Erinevalt statistikaameti viivitusega andmetest annab kvartalipõhine ülevaade jooksvast ehitusmaksumusest tellijatele, arhitektidele, inseneridele, ekspertidele ja ehitajatele ajakohasema, praktilisema ja kindlama suuna ehitustööde kulude planeerimisel. 

Mis etapis toimub ehitusprojekti eelarvestamine?

Sageli koostatakse põhjalikum ehituseelarve vaid kaks korda – enne projektiga alustamist ja enne ehitushanget. Tihti erineb lõplik eelarve algsest plaanist väga suurel määral. Halvimatel juhtudel päädib see projekti külmutamise või radikaalse muutmisega.

Pädev eelarvestaja on oluline kaasata juba projekti algfaasis, et otsustada, kas projekt jätkab pärast eskiisplaneeringut praegusel kujul.

Mida keerulisem projekt, seda detailsemad ja järjepidevamad (igas faasis aina täpsemad) need arvutused peavad olema, et ehitaja ja investor saaks varakult teha põhjendatud otsuseid ning hinnata ehitusprojekti majanduslikku tasuvust. 

Eelarve on projekti lahutamatu osa, mida tuleb igapäevaselt juhtida.
Ehituseelarve on kvaliteetsete otsuste vundament. 

Väljakutsed arendusprojektide eelarvete koostamisel

Oleme näinud paljudes kinnisvaraarenduse projektides, et:

  • puudub ülevaade ajakohastest hinnaandmetest, mis ei võimalda kiirelt ja paindlikult juhtimisotsuseid teha
  • eelarve koostaja ja projektijuhi vahel on vähene või olematu koostöö ning info projekti muudatustest ei liigu õigeaegselt eelarvestajale
  • maksumuse prognoose tehakse projekti lahendustega mitte seotud Exceli tabelite põhjal – erinevad andmebaasid ja eelarved ei ole omavahel seostatud
  • projekteeritakse kulukaid lahendusi ilma jooksvalt eelarvet kontrollimata, mis toob kaasa projekti ringi tegemise vajaduse hilisemates faasides, kus muudatuste elluviimine on palju suurema ajalise ja rahalise kuluga kui alguses

What If ehituseelarve teenus:

  • Analüüsime projekteerimis- ja ehitusmaksumust ja uuendame seda projekti igas staadiumis.
  • Koostame lähteülesande alusel investeeringu prognoosid enne projekteerimisega alustamist.
  • Aitame kaaluda alternatiivseid lahendusi, et saavutada maksimaalne funktsionaalsus võimalikult kuluefektiivselt.
  • Organiseerime eelarve erinevad komponendid vastavalt sinu ärilistele eesmärkidele.

Kuidas aitab agiilne eelarvestamine sinu äriplaanil õnnestuda?

Nüüdisaegse eelarvestamise protsessi juurde käib optimeerimine ja automatiseerimine, mille oleme võtnud endale südameasjaks.
Aitame luua maksimaalselt kindlust projekti eelarves püsimise kohta terve projekti vältel ning anname operatiivselt tagasisidet vajalikele muudatustele projektis. 

ehitisregistri failide nimetamine

Kiired stsenaariumianalüüsid

 

Paljudes projektides võrreldaks värskeid hinnanumbreid aegunud prognoosidega või ei võrrelda üldse, kuna esialgne plaan on aegunud. See ei ole hea lahendus.

Muidugi on tulevik ebakindel, kuid ilma üksikasjaliku ülevaateta võtmenäitajate hetkeseisust (kapitalinõuded, stsenaariumianalüüsid, teostatavusuuringud, eelarved, kõikvõimalike tulude ja kulude indekseerimine, müügiarvestus) võib üldeelarve ja tähtajad päevadega kontrolli alt väljuda.

Meie kasutame tööriistu, mis aitavad luua erinevate stsenaariumide analüüse kiirelt. Tingimused võivad mõne kuu jooksul muutuda. Kohandame muutujad uute oludega ja saame uued stsenaariumid.

ehitisregistri failide nimetamine

Laiapõhjalised prognoosid

 

Ühe projekti eelarveprognoosi pole mõtet teha (üksnes) ettevõtte oma projektide varasemate keskmiste pealt. Tänu pidevalt täienevale andmebaasile eri hoonetüüpide ja tehnoloogiliste lahenduste kulumääradele saame pakkuda võimalikult laiapõhjalist turu hetkeseisule vastavat eelarvet.

Võtame näiteks olukorra, kus turunõudlus järsult muutub ja korterite müük jääb soiku. See võib oluliselt mõjutada rahavooge, projekti teostusaega, müügikulusid ja loomulikult ka finantseerimiskulusid. Seejärel on vaja teha kiireid otsuseid projekti tehniliste lahenduste või isegi funktsioonide muutmiseks. Operatiivse ja reaalajas uueneva eelarvega saab seda teha kiirelt ja  mugavalt.

 

Ühe projekti korralik eelarvestamine aitab ka järgmisi

 

Pärast aastaid kestnud ehitamist ei ole sageli võimalik esialgset ja lõplikku seisu võrrelda:

  • Kuidas projekt lõpuks rahaliselt valmis sai?
  • Millised olid esialgsed plaanid ja teostatavusuuringud?
  • Milline oli eelarve seis erinevates staadiumides?
  • Milliseid teadmisi saame tulevaste projektide jaoks kasutada?

Kogume andmeid hinnamuutustest kogu projekti vältel ja seome need konkreetsete projekti tehniliste lahenduste muudatustega. Nii on hiljem võimalik täpselt analüüsida, milline osa lõppeelarve muutusest tulenes projekti sisulistest muudatustest ja milline osa turu üldisest muutumisest aja jooksul. Seda infot saab kasutada edukalt tulevastes projektides ning juhtida enim tähelepanu kõige suurema hinnamõjuga otsustele.