Kinnisvarahinnad Tallinnas
Korteritehingute mediaanhinnad on Tallinnas võrreldes juulikuuga tõusnud kõigis korterite suuruse gruppides. Eriti tugev hinnatõus on toimunud suuremate perekorterite puhul, kus hinnad on kasvanud ligi 12%. Väiksemate korterite hinnatõus on olnud tagasihoidlikum jäädes 5% piiresse. Hinnatõusu on toetanud suve teises pooles suurenenud tehinguaktiivsus ning langev euribor.
Aastavõrdluses on hinnamuutused tagasihoidlikumad jäädes 2-3% vahemikku.
Linnaosade võrdlus
Enamikes Tallinna linnaosades on korterite hinnad juulikuuga võrreldes tõusnud. Erandiks on Mustamäe ja Kristiine, kus hinnad on langustrendis juba teist kuud. Selle põhjuseks võib olla väiksem uusarenduste maht nendes linnaosades. Suurim hinnatõus on aset leidnud Põhja-Tallinnas ja Haaberstis, kus valmivate uusarenduste arv on teiste piirkondadega võrreldes oluliselt suurem.
Aasta lõikes on kinnisvara hinnad tõusnud kõikides linnaosades korrelatsioonis üldise turu hinnakasvuga. Silmapaistvaim on Põhja-Tallinn, kus aastane hinnatõus on olnud koguni 17%. Samas on Lasnamäe ja Mustamäe kinnisvarahinnad jäänud aastatagusele tasemele, mida selgitab suur nõukogudeaegsete hoonete osakaal ja nende suur konkurents turul, mis pärsib hinnakasvu.
Kinnisvaratehingute arv Tallinnas
Kinnisvaratehingute arv Tallinnas on juulikuuga võrreldes kasvanud vaid mõne tehingu võrra. 2024. aasta kolmandas kvartalis on näha selget kasvutrendi võrreldes aasta esimese ja teise kvartaliga. Tugev kasv just tavaliselt vaiksemal suveperioodil loob hea aluse aktiivsemaks sügishooajaks.
Võrreldes aastataguse ajaga on tehingute arv kasvanud umbes 7%, mis viitab sellele, et oleme väljunud tehingute madalseisust. Samuti on toimunud muutused tehingute struktuuris: võrreldes eelmise aastaga tehakse rohkem tehinguid suuremate, üle 55 m² korteritega, samas kui kuni 40 m² suuruste investorkorterite tehingute arv on vähenenud. See näitab, et laenutingimused ei ole investoritele endiselt soodsad, kuid stabiilne üürihindade kasv võib aidata investorite aktiivsusel taas tõusta.
Linnaosade lõikes on suurim tehingute arvu kasv võrreldes juulikuuga toimunud Kesklinnas. Põhja-Tallinna hinnatõusu kõrval on tehingute arv seal püsinud stabiilsena või isegi veidi vähenenud, mis viitab, et tehinguid tehakse kallimate korteritega.
Augustis olid tehingute arvult juhtpositsioonil Kesklinn ja Põhja-Tallinn, kusjuures Põhja-Tallinn edestas Kesklinna vaid mõne tehinguga. See näitab, et vaatamata väiksemale uusarenduste mahule jääb Kesklinna piirkond atraktiivseks just tänu oma kompaktsele planeeringule ja heale ligipääsule teenustele, mis vähendab autokasutuse vajadust ning sobib kiire elutempoga inimestele.
Aasta lõikes on Põhja-Tallinna ja Kesklinna tehingute arv tasakaalustunud, kusjuures Kesklinnas on tehingute arv tõusutrendis.