Viru Keskus: klassikalisest kaubanduskeskusest tänapäevaseks täisfunktsionaalseks linnasüdameks

15. aprill 2024

Kaubanduskeskuste uuendamise ja funktsioonide rikastamise trend teeb läbi juba teist lainet. Ostukeskused pole enam ainult ostlemise, vaid ka vaba aja veetmise ja teenuste tarbimise kohad. Lisaks kliendikogemuse parandamisele ja üürnike koosluse muutmisele on üha aktuaalsem ka hoonete väärtuse tõstmine läbi fassaadi, üldalade ja tehnosüsteemide uuenduste.

Viru Keskuse uuenduskuur

Viru Keskus vajas terviklikku, jätkusuutlikku ja kaasaegset lahendust, mis vastaks muutuvatele ostlemiskultuuri trendidele. 2021-2023 ellu viidud uuenduskuur hõlmas 90% keskuse pindadest. Suur rõhk oli logistikal, terviklikul interjööril ja viidandusel. Klientide soovidele vastates sai Viru uue Toidutänava ning kaubandusse värskeid kaubamärke. IV korrus muutus iluteenuste korruseks Ilusfäär. Varem kahel korrusel paiknenud Rahva Raamat asub nüüd mugavalt tervikuna kolmandal korrusel ning on varasemast ruumikam. Kolmanda korruse ümberehitus hõlmas lisaruumi andmist autodelt inimestele.

What If aitas koostöös Rootsi arhitektuuribürooga Wingårdhs keskuse sisearhitektuuri kasutajakogemust uuele tasemele tõsta ning kiire ja nõudliku tempoga projekti ellu viia. Artiklist saad ülevaate väljakutsetest, kasutatud projektijuhtimise strateegiatest ja meie panusest uude kvaliteeti ja sisusse.

Viru keskus

Eeltöö, auditid, uuringud enne projekteerimist

 • Viisime läbi põhjaliku tehnosüsteemide auditi ning koostöös haldusmeeskonnaga vajalikud tehnosüsteemide mõõdistused (ventilatsioon, küte, jahutus). 
 • Analüüsisime automaatika ja teiste tarkade lahenduste maksimaalset integreerimist maja parema juhtimise ja energiasäästu huvides, mis aitas ühtlasi tagada keskuse LEED Platinumi sertifikaadi jätkumise. 

Lammutamine, projekteerimine ja ehitamine 

 • Lammutamine, projekteerimine ja ehitus toimusid samaaegselt. 
 • N: olemasoleva seina eemaldamine esimese sammuna ja seejärel reaalsete tingimustega arvestades kiirelt uue ja parima lahenduse projekteerimine.

Peaprojekteerimine 

 • Projekteerida tuli arvesse võttes nii keskuse kui ka üürnike soove ning nõudeid. Projektijuhtimisel oli põnev väljakutse eriilmeliste ja tugevate brändide erisoovide sobitamine keskuse tervikusse, et nii keskuse kui ka iga brändi nägu säiliks.
 • Töötasime shopfront’ile välja ühtsed elemendid ning integreerisime üürnikud keskuse kuvandisse.
Viru keskus
Viru keskus

“Sellise iseloomu ja mahuga projektis on kõigil osapooltel visiooni, investeeringute suuruse, ehitamise ja hilisema hoolduse kohta täiesti erinev arusaam. What If`i meeskonna professionaalsus ja protsessijuhtimise pädevus aitas meil kogu projekti tähtajaliselt ja minimaalse eelarve kasvuga keerulistes oludes teostada.
Professionaalne oli nii tulemus kui selleni jõudmise teekond. Selle tagas kõigi erinevate osalejate huvidega arvestamine, kuid samas kompromissitus lõpptoote kvaliteedi, tähtaja ja tehniliste ja majanduslike piirangute osas.”

Gertti Kogermann
Viru Keskuse tegevjuht

Uus ilusfäär, unikaalne toidutänav ja premium kaubamärgid

 • Suurendasime klassikalise kaubandusele sünergia pakkumiseks teenuste- ja toidualasid. Esimesel korrusel on nüüd unikaalne Toidutänav ning neljandal ilu- ja terviseteenuseid koondav Ilusfäär. 
 • Rõhuasetus läks veelgi enam tugevatele ja eksklusiivsetele premium brändidele, mis eristab Viru Keskust äärelinna keskustest. Kaupmeestest üürnike  kaasamise tulemusena tuli turule lahedaid uusi kontseptsioone.
Viru keskus

Interjööri rikastavad taimesambad 

 • Ruumikogemuse parandamiseks püstitasime keskuse suure aatriumi õhuruumi elustaimedega rohesambad, mis kõrguvad läbi nelja korruse 
 • Tuhanded elustaimed varustasime spetsiaalsete niisutussüsteemidega. 
 • Lahendus on spetsiaalselt Viru Keskuse jaoks loodud ning maailmas unikaalne. 
Viru keskus
Viru keskus

Taaskasutus 

 • Suur rõhk oli keskkonnasäästlikkusel ja materjalide taaskasutamisel.
 • Renoveerimistööd teostasime kooskõlas LEED’i rangete ringmajanduse, taaskasutuse ja säästlikkuse põhimõtetega.
 • Võtsime üles keskuse marmorpõranda, mille plaadid purustasime ja kasutasime uue terrazzo põranda täitematerjalina. Nii sündis uus unikaalne lahendus keskuse südamesse. 
Viru keskus

Ligipääsetavus

 • Parandasime külastaja ligipääsetavust keskusele ja sisenemist hoonesse. 
 • Projekteerisime ja viisime ellu liftide ja eskalaatorite uuendused, sh uued avad konstruktsioonides. 
 • Tagasime parema ringluse ja aktiveerisime varem tupikuna mõjunud 2. korruse osa: kus enne oli logistiline tupik, viib nüüd uus eskalaator hobujaama ristmiku juurest 2. korrusele.
Viru keskus

Vähem parkimiskohti 

Tänu keskuse tsentraalsele asukohale ja väga headele ühistranspordi ligipääsudele oli võimalik vähendada parkimiskohtade mahtu. Selle arvelt laienes Rahva Raamatu pood varasemale parkimisalale.

Viru keskus

Fotod: Viru Keskus