Kuna paljudes laenulepingutes on intressimäär seotud euriboriga, on hea teada, misasi see on ja kuidas see igakuiseid makseid mõjutab.
- Mis on euribor?
- Miks see muutub?
- Milleks see vajalik on?
- Kuidas see sind mõjutab?
- Kust saad infot muutuste kohta?
Mis on intressimäär?
Intressimäär on intressisumma, mida laenuvõtja maksab raha kasutamise eest kindla perioodi jooksul. Seda arvutatakse ja väljendatakse protsendina laenu põhiosa jäägi pealt.
Mis on euribor?
Euribor = Euro InterBank Offered Rate
Euribor on Euroopa rahaturu intressimäär, mis on fikseeritud intressimäärade keskmisega, millega eurotsooni 19 pangast koosnev grupp on valmis pankadevahelisel turul üksteisele raha laenama.
Euribori arvutatakse erinevateks perioodideks vahemikus üks nädal kuni 12 kuud. Iga tähtaeg tähistab perioodi, milleks pankadevahelist raha vajatakse.
Euribori tähtajad esindavad laenuperioode ja annavad aimu laenuraha maksumusest teatud perioodil. Näiteks 3 kuu Euribor näitab intressi, mida pangad üksteisele 3-kuuliste laenude puhul pakuvad.
Euribori tähtsus tarbija jaoks
Lisaks pankadevahelisele laenamisele kasutatakse euribori ka eraisikutest klientidele laenamisel.
Eluasemelaenu intressimäär kujuneb enamikel juhtudel panga määratud kliendimarginaalist ja euriborist.
Neist esimene on fikseeritud ja teine muutuv.
Euribor muutub seoses turutingimuste muutumisega (N: Euroopa Keskpanga rahapoliitika ning pankade likviidsuse nõudlus ja pakkumine).
- Kui euribor on madal, on ka intressid madalamad ja muutuva intressimääraga eluasemelaenu makse on madalam.
- Euribori tõus aga toob kaasa kõrgemad intressid ja seega ka suurema osamakse.
Euribori olulisus majanduses
See on üks peamisi võrdlusaluseid nii tarbijatele kui ettevõtetele pakutavate laenude intressimäärade määramisel.
Lisaks on euribor oluline vahend rahapoliitika juhtimiseks Euroopa Liidus. Euroopa Keskpank (EKP) arvestab euribori koos teiste majandusnäitajatega rahapoliitiliste otsuste tegemisel- näiteks intressimäärade reguleerimisel.
Intressimäärad on nagu majanduskeskkona ventiil.
Intressimäärade kaudu saab mõjutada finantssüsteemi likviidsust ja turgude stabiilsust.
← Intressimäärasid tõstes saab võtta majandusest raha välja.
→ Intresse alla lastes tekib reeglina majanduse elavnemine ja kasv ning sellega koos ka raha juurde trükkimine. Kui majandusel läheb hästi, siis tekib inflatsioon.
Kõrgete intressimääradega korjatakse sisuliselt raha, mis eelnevatel perioodidel on turule trükitud, läbi intresside tagasi.
Kuidas muutuv euribor laenuintresse mõjutab?
Muutuva intressimääraga laenu intresside aluseks on tavaliselt 6 kuu Euribor. Lisandub pangapoolne kliendimarginaal, mille suurus sõltub panga tingimustest ja laenuvõtja hinnangulisest maksevõimest.
Euribor võib olla ka null või isegi negatiivne.
Kui euribor on negatiivne, siis loetakse selle väärtus nulliks. Sellisel juhul lähtutakse laenu tagasimaksmisel ainult panga marginaalist.
Ajalooliselt on euribor olnud ka üle 5%.
Laenuvõtjal on mõistlik teha arvutused enda jaoks läbi lisades marginaalile euribor suuruses 2%, 3%, 4% ja ka 5%.
Mõned pangad pakuvad arvutamise lihtsustamiseks ka intressimäära muutuste kalkulaatorit.
Fikseeritud ja muutuvad määrad
Kodulaenu saab võtta nii fikseeritud kui ujuva intressimääraga. Muutuvad intressimäärad on pankade väiksema riski tõttu üldiselt soodsamad kui fikseeritud intressimäärad.
- Fikseeritud intressimääraga on teada, kui palju intressi tuleb maksta järgmise paarikümne aasta jooksul tagasi.
- Selle eest võtab pank aga ka suuremat lisatasu.
- Ajalooliselt on fikseeritud intressimääraga kogumaksed kallimad.
Ujuva intressimääraga (intressimäär võib lepingu jooksul muutuda) laenude intressimäärade aluseks on enamasti kehtiv 6 kuu Euribor.
Kui see kukub, maksab laenuvõtja ka vähem intressi tagasi. Kui see suureneb, tõuseb ka tagasimaksmisele kuuluv intress. Sellepärast arvestavad pangad kodulaenu väljastades ka sellega, kas oleksid endiselt maksevõimeline, kui intress tõuseks teatud tasemeni.
Ujuva intressimääraga lepingute puhul vaadatakse makse üle sõltuvalt valitud tähtajast.
Kui oled valinud kuue kuu euribori, vaadatakse kuumakse üle iga kuue kuu tagant. Kui Euribori väärtus on muutunud, siis suureneb või väheneb ka sinu kuumakse.
Kuidas euribori arvutatakse?
Euribori ei määra üks pank või finantsasutus, vaid see on Euroopa Rahaliidu referentspankade grupi intressimäärade kaalutud keskmine. See tagab intressimäära läbipaistvuse ja objektiivsuse.
Kuidas on euribor ajalooliselt muutunud?
Soovitud perioodi graafikut saad vaadata näiteks siit.
Siit graafikult on näha, kuidas on 6 kuu euribor muutunud viimase 20 aasta jooksul:
Euribori tulevikukõver
Milline on turgude ootus euribori edasise käitumise osas ehk kuidas euribori ennustatakse?
Samad Euroopa Rahaliidu referentspankade analüütikud annavad oma tuleviku intressimäärade prognoosi 1, 3, 6, 12 kuu kohta.
Turu ootusi tulevaste fikseeringute suhtes näitavad visuaalselt 1 kuu, 3 kuu ja 6 kuu euribori tulevikukõverad (Forward curve).
Kui varem oli see informatsioon euribori prognoositud liikumise kohta kättesaadav vaid finantsasutuse töötajatele, siis tänases infoühiskonnas on see info vabalt kättesaadav.
Tinglikult võib öelda, et tulevikukõver esindab turu praegusi ootusi või ennustusi tulevaste intressimäärade kohta. Kõver nihkub turujõudude mõjul, eriti kõverast kaugemal asuvates punktides.
Kui intressimäärad liiguvad, kipuvad need liikuma palju dramaatilisemalt (üles või alla), kui tulevikukõverad (ehk referentspankade analüütikud) ajalooliselt on “ennustanud”.
Kuigi tulevikukõvera prognoosid on harva õiged, on need väärtuslikud sisendid tagatiste arvutamiseks.
Tulevikukõveratega on kasulik tutvuda (näiteks siin), kuna sellel on oluline mõju swap-intressile, mis omakorda mõjutab rahaliste vahendite maksumust.
Investeeringuid planeerides saab kõverat kasutada tulevaste intressimäärade baasprognoosina. Kõverat üles või alla nihutades saab modelleerida erinevaid tootluse stsenaariume ning hinnata väljumis- ja refinantseerimisriski.
Näitena siia 1,3 ja 6 kuu euribori Tulevikukõver 2025-2035: