Viimase kümnendi jooksul on Eesti, Läti ja Leedu ehitusmaastik läbi teinud märkimisväärse arengu rohesertifikaatides. Rohelise ehituse sertifitseerimisest on saanud üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid, kus nii LEEDi kui ka BREEAMi standardid etendavad olulist rolli.

Sertifitseerimise kasv ja regionaalsed eelistused
Baltikumis on üle 300 hoone saanud kas LEEDi või BREEAMi sertifikaadi. Piirkonnas domineerib BREEAM, hõlmates umbes 80% väljastatud sertifikaatidest, samas kui LEED moodustab ligikaudu 20%. Leedu on eriti BREEAM-keskne – seal on registreeritud ligikaudu 150 sertifitseeritud hoonet, Eestis umbes 45 ja Lätis 48.
Eestis on LEED seevastu üsnagi populaarne: 65 registreeritud projektist on 33 jõudnud sertifikaadini, mis näitab Ameerika päritolu standardi olulist mõju kohaliku ehitusvaldkonna arengule.

Sertifikaaditasemed
LEED-projektid pürgivad valdavalt kõrgete tasemete poole – enamik neist jõuab Gold- või Platinum-tasemele. Tallinnas on näiteks Skyon’i kõrghoone saanud LEED Platinum sertifikaadi ning Lätis saavutas Business Garden Rīga esimesena Platinum-taseme. BREEAMi sertifikaadid jaotuvad peamiselt kategooriatesse Very Good ja Excellent, kusjuures eriti kõrge Outstanding tase on seni olnud haruldane.
Esimest korda jõuti selleni alles 2023. aastal Fahle Park arenduses.


Hoonete tüpoloogiad
Kontorihooned domineerivad sertifitseeritud projektide seas, moodustades ligikaudu poole kõigist näidetest. Suured ja mainekad kontoriarendused on seega rohelise ehituse lipukandjad. Ka jaekaubanduse ja segakasutusega hooned, nagu Leedu kaubanduskeskus Akropolis ning mitmed vanemad kaubanduskeskused Eestis ja Lätis, on omaks võtnud rohelise ümberehituse põhimõtted. Tööstus- ja logistikasektor moodustab küll vaid 10–15% kogu sertifitseeritud portfellist, kuid see valdkond kasvab järk-järgult ning eelistab tihti LEED-sertifikaate. Hotellid ja elamukvartalid on samuti hakanud jätkusuutlikkusele enam rõhku panema – oluliste näidetena Tallinnas Nordic Hotel Forum ning elamukompleks Lumi Kodud.

Ajatelg
2015. aasta
kujunes hüppepunktiks. Seoses LEED 2009 süsteemi asendamisega registreeriti enne üleminekut suur hulk projekte, mis tõi kaasa märkimisväärse kasvu. Samal aastal valmis Leedus esimene LEED Platinum projekt – UNIQ Business Centre Vilniuses.
2017–2019
tõid rahvusvahelised investorid (nt Soome Technopolis) regioonis juurde mitmeid LEED Gold kontorihooneid ning edendasid samal ajal BREEAMi kasutamist nii Lätis kui ka Leedus.
2020–2022
paistsid silma kõrgetasemeliste rohesertifikaatidega projektide poolest, nagu Lätis Business Garden Rīga Platinum. Üha enam kogus populaarsust ka portfellipõhine sertifitseerimine.
2023–2025
on toonud veelgi ambitsioonikamaid eesmärke ja saavutusi. Tallinnas sai Skyon torn LEED Platinum (versioon 4) eriti kõrge koondskooriga ning Riias pälvis Elemental Skanste BREEAMi kõrgeima ehk Outstanding taseme. Leedu pealinn Vilnius kuulutati Euroopa Roheliseks Pealinnaks, mis kinnitab piirkonna tugevat pühendumist jätkusuutlikule ehitusele.

2015 aastaks oli Baltimaades kokku sertifitseeritud ainult 20 hoonet.
2017 aastaks kasvas koguarv 55-ni.
2019 algas eksponentsiaalne kasv ning täna ületab sertifitseeritud hoonete arv 300.
Kokkuvõte ja tulevikuprognoos
Balti riigid on viimase kümne aasta jooksul tõusnud rohelise ehituse esirinda. Sertifitseerimine on saanud uute kinnisvaraarenduste standardiks ning rangemate tasemete poole püüdlemine tõstab nii hoonete energiatõhusust kui ka turuväärtust. Kuigi kontorihooned on jätkuvalt rohelise ehituse vedurid, on sertifitseerimise mõju laienemas ka jaekaubandussektorisse, tööstushoonetesse, hotellidesse ja elamutesse.
Edasine kasv on äärmiselt tõenäoline: investorid ja üürnikud peavad jätkusuutlikkust üha olulisemaks ning Euroopa Liidu kliimaeesmärkide kõrval suunab ka globaalne ESG-nõudlus kinnisvaraarendust veelgi rohelisemate lahenduste poole.
Allikad
Green Building Information Gateway (Eesti): https://www.greenbuildinginformationgateway.ee/
Green Building Information Gateway (Läti): https://www.greenbuildinginformationgateway.lv/
PRESS RELEASE: The Skyon office building was recognised with the highest international certificate – Capital Mill: https://www.capitalmill.ee/press-release
Business Garden Rīga – esimene LEED Platinum projekt Lätis: https://www.businessgarden.lv/
Technopolis Receives New LEED Certifications in Tampere and Vilnius – Technopolis: https://www.technopolis.com/
Baltic Horizon achieves a 100% BREEAM certified portfolio – Baltic Horizon: https://www.baltichorizon.eu/
Elemental Business Centre becomes the first in Latvia to achieve BREEAM Outstanding certification – Kapitel: https://www.kapitel.ee/
Towards more resilient and sustainable buildings – o‑mag: https://www.o-magazine.ee/
THE ANALYSIS OF THE GREEN BUILDING SUPPORTING ORGANISATIONS IN THE SCANDINAVIAN COUNTRIES AND BALTIC STATES: https://www.greenbuildingscandinavia.eu/
Twinsbet Arena receives an exceptional BREEAM certificate – Twinsbet Arena: https://www.twinsbetarena.lt/
Akropolis malls – “From now on, all shopping centres Akropolis managed by Akropolis”: https://www.akropolis.lt/
Lithuania Top Green Buildings: https://www.lithuaniatopgreenbuildings.lt/
Lumi Kodud – esimene elamukompleks Eestis, mis sai BREEAM sertifikaadi: https://www.lumikodud.ee/
Nordic Hotel Forum becomes Estonia’s first hotel to receive the BREEAM sustainability certificate – Kapitel: https://www.kapitel.ee/
UNIQ Business Centre awarded with a LEED Platinum certificate – Vastint Lithuania: https://www.vastintlithuania.lt/
https://tepsli.eu/fahle-park-korgeima-taseme-breeami-rohemargis/