Pole uudis, et ehitus- ja kinnisvarasektor on vajalik digisiire liiga aeglane. Peamised probleemid on madal tootlikkus, killustatus, koostöökultuuri nõrkus ja sellest tulenevad viited ja vead projektides. Lisaks pärsib kasvu tööjõupuudus.
Kuid veel ei ole hilja saada digitaliseerimise ja jätkusuutlikkuse vallas teerajajateks. BIM tehnoloogia on saamas keerulistes ehitusprojektides asendamatuks juba täna. Digitaalse kaksiku tehnoloogia aga reformib veelgi põhjalikumalt nii töö- kui äriprotsesse ja ei muuda mitte ainult seda, kuidas me projekteerime, ehitame ning haldame, vaid ka seda, kuidas me üleüldse ehitatud keskkonnaga suhtleme.
Ehitussektori tootlikkus on viimaste aastakümnete jooksul kasvanud vaid 1% aastas, võrreldes 3,6% kasvuga globaalses majanduses. Digitaalsete tehnoloogiate laialdane kasutuselevõtt võib sektori tootlikkust tõsta 20-30% võrra järgmisel kümnendil.
Mis on Digitaalne Atlantis?
Digitaalset kaksikut kasutatakse juba paljudes sektorites, sealhulgas tehastes ja laevaehituses, ning see aitab ettevõtetel toime tulla tööjõupuuduse ja tootlikkuse probleemidega.
Euroopas on ehitussektoris hetkel puudu hinnanguliselt 1,5 miljonit kvalifitseeritud töötajat.
Digitaalsed tehnoloogiad tulevad siin appi, sest võimaldavad vähemate inimestega rohkem ära teha.
„Digitaalne Atlantis – see on nagu ärkaksid homme hommikul ja avastaksid, et üleöö on tekkinud uus kontinent. Mitte maismaamassiiv, vaid digitaalne maailm, kus elab 100 miljardit tehisintellekti agenti ja miljard robotit. Ja nad kõik on valmis tegutsema. Tere tulemast tehisintellekti Atlantisesse.” (Briti AI projektide investor Emad Mostaque)
Ehk siis meil on justkui juures ühe mandri jagu uut tööjõudu, kes on valmis 24/7 tööd tegema.
Tööjõu revolutsioon ehitus- ja kinnisvarasektoris
Juba täna on võimalik AI platvormide abil fit-out eskiise koostada kuni 10 korda kiiremini kui traditsiooniliste meetoditega.
Digitaalne kaksik mängib ehitus- ja kinnisvarasektori ümberkujundamises keskset rolli, sest võimaldab projekteerimis- ja ehitustegevusi läbi viia märkimisväärselt kiiremini ja efektiivsemalt. Kui traditsioonilised projekteerimisprotsessid nõudsid kuude või isegi aastate pikkust tööd, siis digitaalse kaksiku abil on võimalik need etapid läbida päevade või nädalatega. See tähendab, et tööjõu puudust aitab vähendada varem manuaalset sekkumist nõudnud protsesside automatiseerimine ja kiirendamine.
Tavapäraste projekteerimismeetoditega võib suurte ehitusprojektide planeerimine võtta 6-12 kuud. Digitaalse kaksiku kasutuselevõtt võib selle ajakulu vähendada 50-70% võrra, viies projekteerimise aja alla 3 kuu.
Digitaalne kaksik ja hoone elutsükkel
Digitaalne kaksik on hoone virtuaalne koopia, mis võimaldab projekteerida, simuleerida ja optimeerida hoonete omadusi reaalajas. Projekti igas faasis — alates projekteerimisest kuni ehitamise ja haldamiseni — suudab digitaalne kaksik pakkuda olulist tuge, suurendades tööjõu efektiivsust ja vähendades kulusid. Generatiivse AI abil saab inseneride tööaega ja -vaeva vähendada, pakkudes automaatselt optimaalseid lahendusi, mis vastavad hoone nõuetele ja keskkonna eesmärkidele.
Generatiivse AI võimalused
Generatiivne AI muudab kinnisvarasektorit tööriistadega, mis aitavad projekte kohandada vastavalt kiirelt muutuvatele vajadustele ja andmetele. Arhitektid ja insenerid saavad kasutada AI abil loodud simulatsioone, et hinnata hoonete energiatõhusust, materjalide valikut ja pikaajalisi tegevuskulusid. Tulemuseks on teadlikumad otsused, kõrgema kvaliteediga ehitus ja lühemad ehitusajad.
Traditsioonilistes ehitusprojektides esineb projektivea määr keskmiselt 5-10%. Digitaalsete kaksikute ja AI tehnoloogiate abil saab vea määra vähendada alla 2%, mis tähendab oluliselt vähem kulukaid ümbertegemisi ja viivitusi.
Hoone haldus ja jätkusuutlikkus
Digitaalne kaksik aitab mitte ainult projekteerimis- ja ehitusetappides, vaid mängib olulist rolli ka hoone halduses. See võimaldab jälgida hoone energiakasutust ja CO2 emissioone reaalajas ning aitab vähendada ka tegevuskulusid ja keskkonnamõju. Tööjõu säästmiseks saab digitaalsete kaksikute abil hooldusvajadusi ette ennustada ja planeerida, pikendades sellega hoonete eluiga ja vähendades ressursikasutust.
Digitaalne kaksik ja tuleviku arendused
Digitaalse kaksiku potentsiaal ei piirdu aga ainult hoonete ja infrastruktuuri juhtimisega. See loob täiesti uue arusaama kinnisvaraarendustest, kus ehitatud keskkonnad on dünaamilised ja pidevalt arenevad, kohanedes vastavalt muutuvatele vajadustele. Kinnisvaraarendajad saavad digitaalse kaksiku abil pakkuda klientidele võimalust osaleda arendusprotsessis juba enne projekti algust, andes neile võimaluse esitada tagasisidet ja saada kohandatud lahendusi.
Riskid ja võimalused
Kuigi digitaalne kaksik ja AI-tehnoloogiad pakuvad lugematuid võimalusi, on sellega seotud ka uued riskid ja väljakutsed. Tehnoloogia kasutuselevõtt nõuab põhjalikku ettevalmistust kontrolli ja vastutuse jagamise, privaatsuse ja andmete turvalisuse valdkondades.
Kui suudame neid riske hallata, võib AI abil sündiv renessanss tähendada ehitus- ja kinnisvarasektori kuldaega, kus projektid valmivad tänasest 5-10 korda kiiremini ja kvaliteetsema tulemusega.
Digitaalne kaksik ja AI toovad ehitus- ja kinnisvarasektorisse uue ajastu, kus “tööjõu” lisandumine ja protsesside automatiseerimine võimaldavad sektori töötajatel keskenduda kõrgema lisandväärtusega ülesannetele. Edu saavutamiseks on vaja ettevõtteid, kes on valmis olema pioneerid, ühendades digitaalse ja füüsilise maailma ning juhtides inimesi ja tehnoloogiaid ühtseks tervikuks.
* Arvamusartikkel ilmus algselt Äripäeva Kinnisvarauudistes: Kas ja milline saab olema tehnoloogiline renessanss kinnisvara- ja ehitussektoris?
Maria Freimann
Maria Freimann on ruumiloome konsultant ja jätkusuutliku kinnisvara ekspert. Lisaks kinnisvara ja ehituse teemadele kirjutab ta SPACES portaalis muudatuste juhtimisest, tulevikumõtlemisest ja uute tehnoloogiatega seotud võimalustest.