- Tarkvara, mis reageerib loomulikule keelele ja suudab eelneva teabe põhjal kasutaja kohta täita palju erinevaid ülesandeid, nimetatakse agendiks.
- Agendid hakkavad muutma, kuidas me arvutitega suhtleme.
- See tähendab samaväärset muutust andmetöötluses nagu seda oli minek käskude tippimisest ikoonide puudutamisele.
- Järgmise viie aasta jooksul on AI agent ka neil, kes täna veel Chat GPT-d jms ei kasuta.
- Siis ei pea me enam erinevate ülesannete jaoks kasutama erinevaid rakendusi. Ütleme lihtsalt oma seadmele (AI agendile), mida soovime teha.
Bottide ajastu…
Enamik tänastest AI-tööriistadest on ühele rakendusele häälestatud robotid. Aitavad, kui küsid abi. Kuid ei mäleta, kuidas neid kasutad, ei muutu paremaks ega õpi su eelistusi.
Agendid on targemad…
Nad on ennetavad — nad on võimelised tegema ettepanekuid enne, kui neid küsid.Nad täidavad ülesandeid erinevates rakendustes.Nad õpivad aja jooksul, kuna mäletavad su tegevust ja tunnevad ära kavatsused ja käitumismustrid.Selle teabe põhjal pakuvad, mida vajad, kuigi lõpliku otsuse teeb ikka inimene …. ja säilitab sellega agentsuse — mis on sotsiaalteaduslik mõiste vaba tahte kohta, mis vastandub süsteemile/struktuurile..
Kas me oleme agentide ajastuks valmis?
Ei ole nagu. Agentsust pole piisavalt. Aga just seda on meil paradoksaalsel kombel agentide ajastul vaja.
Täpsemalt on vaja kahte asja:
- Olla “mina ise” ja kuulata oma tõde.
- Säilitada agentsus. Olla maailma ja tööturu jaoks kasulik — olla meister
Agentsus = vabadus + vastutus
Agendid püstitavad mingil hetkel mitte väga kauges tulevikus ilmselt oma eesmärgid.
- Aga kui need lähevad vastuollu minu ja kogu inimkonna huvidega?
- Kas saan siis üldse aru, mis toimub?
Need küsimused muutuvad aja jooksul üha aktuaalsemaks.
“Vabaduse kuristik on seda sügavam, mida keerukamaks ja kaootilisemaks muutub maailm.” Hannah Arendt
Ehk et siin kohtuvad vanad head vabaduse ja vastutuse teemad. Vabadust mõistab Arendt samas algatusvõimena, initsiatiivi haaramisena ehk initium’ina — inimese suutlikkusena kutsuda olemisse miski, mida varem ei olnud.
Vastutuse poole agentsuse valemis laenaks sedakorda Max Weberilt. Agentsus eeldab “ärksat individuaalset eneseteadvust kui igaühe enese sisemist instantsi, mis ütleb, kuidas oleks õige tegutseda”.
Oma suveräänse elu, eneseteadvuse ja maailmavaate kujundamiseks ressurssidest puudust kindlasti ei ole. Kuid meie igapäevasesse social feed’i need automaatselt jõuda ei pruugi.
Nendes küsimustes tuleb olla oma agendist ikkagi mõned sammud ees.
Lugeda, kuulata, reisida, süveneda, suhelda. Ja vabaneda “endasüülisest alaealisusest” (Immanuel Kant).
Agentide ajastu võimalus on vabadus ja vastutus ühes.
Kuidas meistriks saada?
1
Ühepäevase koolitusega vast mitte. Vaja on sügavat meisterlikkust mingis valdkonnas. Sest ilma tundmata ühe valdkonna nüansse ei saa aduda ja lahendada keerukaid ja multidistsiplinaarsust nõudvaid kollektiivseid kontekste/projekte.
2
“Tehnoloogia võimaldab teha häid, kiireid ja täpseid valikuid. Aga samuti lennata laialt peale, lükates kogu vastutuse kogu aeg kuhugi mujale. Taotledes probleemide ilmnemisel justkui blankovolitust nõuda kõigilt kõike.
Selged piirid, professionaalne üleandmine ja austus on meisterlikkuse märgid. Head koostööd ja ülendavat õhustikku pole selleta võimalik luua. Ei saa nii, et kirurgile saadetakse hommikul anonüümsest allikast ämbritäis riistu, et vaata seal opil ise, kas kannatab millegagi lõigata? Ralli hooldustiim on kusagil midagi tegemas ja saadab rallisõitjale tehnoloogiliste kanalite läbi purgitäie polte — vaata sealt ise midagi!
Meisterlikkus on teadmine, kelle poole pöörduda millises asjas ja kelle hoida on milline kompetents, ressurss, protsessi etapp. Selles on austus, vastutus, kiired lahendused ja tiimitunne.
Anonüümne spämmimine võib küll tänaste tehnoloogiliste võimaluste juures tunduda kütkestav, aga on sisuliselt — praktilises toimimises — lugupidamatu, risustav ja vastutustundetu.” (Viide: Tiina Varatalu)
3
Ole e-mailiturundaja, kirurg või rallisõitja. Või ole meister agentide välja töötamises. Ei pea olema insener või arendaja. Tehnoloogia, ja eriti tehisintellekt, hõlmab üha enam sotsiaal- ja humanitaarteaduste valdkondi.
Meil on vaja kokkulepeid, mis väärtusi tehnoloogiasse sisendada. Ja teha seda koos inimeste ja kogukondadega, kes tehnoloogiast palju ei tea, kuid keda see mõjutab. Töö agentide läbi otsa küll ei saa.
Tiina Nuum
Tiina Nuum on kommunikatsiooniekspert, tulevikumõtleja ja turundusmentor. Lisaks kinnisvara ja ehituse teemadele kirjutab ta SPACES portaalis tulevikutrendidest ning uute tehnoloogiate ja juhtimispõhimõtetega seotud ärivõimalustest.