Ehitussektor on andmete poolest rikas. Iga tala, iga nael, iga materjali ruutmeeter sisaldab teavet. Endastmõistetav, et projekteerimiseks ja ehituseks on vaja teada mõõte ja koguseid. See on alati nii olnud.
BIMi kasutusele võtuks ning laiemalt digisiirdeks ja kasulikku andmeajastusse jõudmiseks on aga vaja toorandmed muuta tähenduslikuks ja kasulikuks teabeks. Ja selleks tuleb lisaks piisavale hulgale andmete kogumisele ja standardiseerimisele õppida nende kategoriseerimist, konteksti panemist ja prioriseerimist.
Enamasti on andmete kasutajal vaja vaid ühte peatükki ja mitte tervet raamatut.
BIM-i efektiivseks kasutamiseks tuleb leida tasakaal mudeli üle- ja aladetailsuse vahel
Esmapilgul tundub BIM-mudeli kõrge detailsus hea ideena. Kuid see ei ole alati nii. Kui lisada liiga palju detaile, muutub mudel kohmakaks. Selle töötlemine võtab rohkem aega ja ressursse. Keerulised mudelid võtavad palju ruumi ja aeglustavad arvuti tööd. Lisaks võivad olulised detailid paljude mittevajalike sekka kaduda.
Selline lähenemine viib nõiaringi:
mida rohkem nõudeid mudelile, seda kauem aega kulub tulemite väljatöötamiseks, kontrollimiseks ja vigade parandamiseks. Nii võivad tekkida andmetesse lüngad ja projekti ei õnnestu õigeaegselt lõpetada.
Kui aga mudel pole piisavalt detailne, ei aita see projekti tõhusalt planeerida ja analüüsida. Võivad märkamata jääda olulised detailid ning see toob kaasa vigu ja lisakulusid ehituse ajal. Hoone haldamise keerulisel maastikul võib projekteerimise ja hoone kasutuselevõtu faaside vahelise integreerimise puudumine aga põhjustada andmete lahknemist, mis takistab tõhusat otsuste tegemist.
Mudeli detailsus peab vastama projekti ja kasutajate eesmärkidele
- Enne mudeli loomist tuleb kindlaks määrata, millised andmed on projekti jaoks selle elutsükli erinevatel etappidel tõeliselt olulised.
- Mõningaid detaile saab hiljem lisada ja mõnda pole üldse vaja.
- Nii saab luua mudeli, mis sisaldab vajalikku teavet ilma mudelit ülekoormamata.
Edasi jagame mõningaid struktuure, mis aitavad hoone andmete keerukuses navigeerida ning täpselt õiget andmemudelit kas luua või tellida.
Mis on hoone andmed?
Hoone andmed on digitaalne teave, mida kogutakse ja korrastatakse kogu hoone elutsükli jooksul alates planeerimisest ja ehitamisest kuni haldamise ja hoolduseni välja.
Mis on hoone andmemudel?
See on omavahel seotud teabe, dokumentide ja materjalide kogum hoone kohta digitaalsell kujul. Teavet kogutakse projekteerimise, ehitamise, rekonstrueerimise, remondi, hoolduse, halduse ja lammutamise käigus.
Igas etapis on vaja erinevat teavet.
Andmeteks võib olla näiteks dokument tehtud inseneriuuringute kohta, projektdokumentatsioon, ehitusluba, tehtud tööde protokollid, rajatise kasutuselevõtu loa saamiseks vajalikud dokumendid. Või siis dokumendid hooldustööde täitmise ja konstruktsiooni käimasolevate remonditööde koht
Hoone andmeallikad
Projekteerijate ja ehitajate tööfailid: plaanid, 3D mudelid, ehitusülevaatuse aktid jne.
Seire- ja juhtimissüsteemid: temperatuuriandurid, läbipääsusüsteemid, energiahaldussüsteemid jne.
Seadmed ja paigaldised: HVAC-seadmed (küte, ventilatsioon, kliimaseade), torustikusüsteemid, tuleohutusseadmed jne.
Hooldus: hoolduslogid, haldussüsteemid jne.
Energiatarbimine: (elekter, gaas, vesi)
Vara- ja finantsjuhtimine: ehitus- ja tegevuskulud, eelarved
Välised andmed: ilm, ehitusmäärused ja standardid jne.
Andmetüübid
Asukohaandmed: geograafiline teave ehitusplatsi ja hoonete kohta, sealhulgas GPS-koordinaadid, kinnistu piirid ja ruumilised paigutused.
Arhitektuursed andmed: sisaldavad arhitektuurseid plaane, tehnilisi jooniseid, materjali spetsifikatsioone jne.
Konstruktsiooniandmed: sisaldavad ehitusplaane, koormusarvutusi jne.
Energiatõhususe andmed: näitavad teavet energiatarbimise, küttesüsteemi jõudluse jms kohta.
Kasutusandmed: kirjeldavad hoone kasutusviisi (pindade täituvus, hooldusvajadused jne)
Ohutus- ja hädaolukorra andmed: sisaldavad evakuatsiooniplaane, tuleohutussüsteeme jne.
Keskkonnaandmed: näitavad hoone keskkonnamõju (gaaside emissioon, jäätmekäitlus jne)
Joonised: konstruktsiooni üksikasjad ja tehnilised joonised, mis näitavad hoone siseruumide, seinte, konstruktsioonikomponentide ja muude omaduste paigutust;
Jõudluse andmed: teave hoone energiatõhususe, soojusmugavuse, akustika ja muude parameetrite kohta
Haldamine ja hooldus: ennetava hoolduse plaanid, kasutusjuhendid, remonditööde andmed jne.
Staatilised ja dünaamilised andmed
- Staatilised andmed on näiteks plaanid, teostatud tööde aruanded, diagnoosid, sertifikaadid jne.
- Dünaamilisi andmed saadakse näiteks anduritest ja ühendatud seadmetest.
Sisendandmed ja väljundandmed
BIM-mudelis on alati kaht tüüpi andmeid: sisendandmed ja väljundandmed
Sisendandmed on vajalikud projekteerimisetapis. Need puudutavad tooteid ja komponente, mida hoones kasutatakse ning sisaldavad parameetreid, visuaale ja spetsifikatsioone.
Väljundandmeid on vaja pärast projekteerimisetappi.
Töö andmetega: erinevad etapid
Otsuste tegemiseks peavad andmed läbima kolm järjestikust etappi:
- algandmed
- korrastatud ja töödeldud andmed
- analüüsitud andmed
Kuidas aitavad andmed hooneprojekti edasi viia?
BIM mudel sisaldab hoone arhitektuurset, tehnilist, füüsilist ja funktsionaalset teavet ning iga komponendi ja materjali omadusi. Tänu BIM-ile muutuvad ehitusandmed struktureeritumaks, juurdepääsetavamaks ja hõlpsamini uuendatavaks.
Kuid andmete kogumise ja töötlemise esimene tingimus on, et andmed on hea kvaliteediga kättesaadavad ja piisavas koguses.
Teine tingimus on andmete vastavus konkreetsele vajadusele. Andmete kogumisel, teadmata, mida nendega teha, pole mõtet. Andmed saavad väärtust ainult siis, kui need vastavad vajadusele. Kui andmed ei vasta konkreetsele vajadusele, siis nad ei ole kasulikud ja ei loo lisaväärtust.
Selleks, et kogu hoone elutsükkel sujuks, peavad kõik osapooled saama just neile vajalikud andmed. Projekteerija, ehitaja ja kinnisvarahalduri vajadused erinevad oluliselt. Sestap ei toimi ka ehitaja jaoks ideaalne mudel haldurile, kuna nende tööprotsessid ja eesmärgid on erinevad.
WHAT IF’i BIM juhtimise teenus
Aitame BIM-i kasutajatel töötada välja mudelid, mis vastavad ideaalselt nende vajadustele.